Podstawowe etapy odchudzania
Plan:
Przy pomocy dietetyka ustal podstawowe cele, które chcesz osiągnąć, osadź je w czasie. Pamiętaj – powinny być one osiągalne, konkretne, mierzalne i terminowe.
Faza początkowa – pierwszy miesiąc:
Cechuje się szybkim spadkiem masy ciała, około 1-2 kg/tydzień i większym. U części pacjentów początkowo następuje zmniejszenie masy mięśniowej, a dopiero po pierwszej adaptacji organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową (choć nie jest to reguła).
Faza 3 – około 8 tygodni:
Tempo spadku masy ciała zwalnia. Chudniesz 0,5-1 kg/tydzień z tkanki tłuszczowej. Czas trwania tego etapu jest umowny. Im większą masz otyłość na początku, tym dłużej trwa ten etap.
Faza 4 – do 4 tygodni:
Podczas procesu odchudzania często występuje zjawisko zatrzymania spadku masy ciała, pomimo przestrzegania diety i odpowiedniej aktywności fizycznej, tak zwany stan plateau. Jakie są przyczyny jego występowania i jak sobie radzić z zaistniałą sytuacją? Czas trwania stanu plateau niezbędny jest, aby organizm mógł dostosować metabolizm do zmian w sposobie odżywiania i stylu życia. Im bardziej intensywne jest odchudzanie, tym szybciej można się spodziewać stanu plateau. Co można zrobić? Nie rezygnuj z wprowadzonych zmian w sposobie odżywiania, poczekaj spokojnie na dalsze chudnięcie. Stan plateau jest korzystny dla organizmu nie tylko ze względu na metabolizm. Poprawia się wygląd skóry, a serce, układ krążenia i inne narządy przystosowują się do mniejszej masy ciała i zwiększonego wysiłku fizycznego. Jest grupa pacjentów, u których stan plateau sygnalizuje potrzebę dokonania zmian w dotychczasowym sposobie odchudzania, na przykład zwiększenia aktywności fizycznej, zwiększenia bądź zmniejszenia kaloryczności posiłku czy rozkładu makro- i mikroelementów w diecie. Jeśli takie zmiany zostaną wprowadzone, to po jakimś czasie rozpoczyna się kolejny etap chudnięcia. Proces ten jest całkowicie fizjologiczny. Plateau trwa maksymalnie 4 tygodnie. Jeśli po tym czasie masa ciała nie zacznie się ponownie obniżać należy rozważyć wprowadzenie dodatkowego działania. Najgorsze, co można zrobić, to na początku plateau mocno zredukować kaloryczność i dołożyć bardzo intensywną aktywność fizyczną. Długo tak nie pociągniesz, a efekt będzie gorszy niż przeczekanie, bo spadnie tempo podstawowej przemiany materii.
Jak przetrwać ten czas?
– Nie waż się, zupełnie nic to nie zmieni, a tylko będzie zmniejszało Twoją motywację.
– W razie wątpliwości kontaktuj się niezwłocznie ze swoim dietetykiem.
– Ufaj sobie i specjaliście z którym pracujesz.
– Daj sobie czas i staraj się jak najdokładniej trzymać zaleceń.
Faza 5:
Faza powolnego spadku: masa ciała spada o ok. 0,5 kg/tydzień i tak, aż do osiągnięcia celu.
Faza 6 – stabilizacja masy ciała (nie mniej niż 4 tygodnie):
Docelowa masa ciała utrzymuje się stabilnie z niewielkimi wahaniami (+/- 1 kg). Pamiętaj, że masa ciała nigdy nie jest stałym punktem. Zatem nie oczekuj, że wymarzone 55 kg utrzyma się stabilnie! W rytmie dobowym masa ciała zmienia się nawet o 1-1,5 kg ze względu na wahania zawartości wody w organizmie. Reaguje także na fazę cyklu miesięcznego. Z tego powodu nie panikuj, gdy waga wskaże kilogram więcej. Obserwuj, czy wzrost masy ciała się utrzymuje, czy następnego dnia nie ma po nim śladu. Jeśli utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie wykonaj analizę składu ciała i sprawdź, czy to nie jest tkanka tłuszczowa.
Faza 7 – wyjście z diety (4-8 tygodni):
Stopniowe zwiększanie kalorii, aż do osiągnięcia optymalnej, normo-kalorycznej diety.
Faza 8 – utrzymanie masy ciała:
Trzymaj się zaleceń żywieniowych, pamiętaj o zmianach, jakie wprowadziłeś i utrzymaj nowe nawyki żywieniowe!
Powodzenia!
mgr. Paula Łysakowska
wordpress theme by initheme.com